Máte radi prírodný kameň? Alebo uprednostňujete kameň umelý či zušľachtený betón? Alebo radšej zostávate verný štandardnej omietke? V súčasnosti si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník. A ako to už býva, všetky tieto materiály majú svoje pre a proti. Pri výbere vhodného obkladu je potrebné myslieť nielen na pôvabný vzhľad, ale aj na technické parametre vybraného materiálu. Fasádu môžeme obložiť celú, alebo len jej určitú časť, kedy môžeme rôzne kombinovať klasickú omietku, prírodný kameň a ďalšie materiály. Prírodný kameň: líder medzi obkladmi Opracovaním prírodného kameňa vyťaženého z lomu vzniká pravý kamenný obklad, ktorý patrí medzi najžiadanejšie obklady na dom. Oproti svojmu umelému menovcovi či zošľachtenému betónu má síce obmedzenejšiu škálu farieb, zato špičkové technické parametre a vlastnosti. Každý kus horniny predstavuje prírodný unikát. Mramor vyniká svojím pôsobivým vzhľadom a vznešenou štruktúrou, žula sa pýši svojou mimoriadnou tvrdosťou, variabilitou farieb a kresieb a kvarcit zase upúta trblietajúcou sa sľudou.
Prírodný kameň sa môže pochváliť nízkou nasiakavosťou aj výbornú mrazuvzdornosťou (pri správnom ošetrení).
Aplikácia na stenu je veľmi jednoduchá Kamenný obklad sa na fasádu aplikuje veľmi jednoducho. Stačí pripraviť a zpenetrovať podklad a prilepiť obklad k stene mrazuvzdorným flexibilným lepidlom. Existujú bezšpárové kamenné obklady a obklady so škárou. V tomto prípade ide o kameň
nepravidelných tvarov, ktoré sa skladajú k sebe ako stavebnice lego. Pri aplikácii kameňa na fasádu je potreba priebežne kontrolovať rovinu. K tomu postačí aj obyčajná vodováha. Rezanie a úprava veľkosti jednotlivých dlaždíc sa vykonáva stolovou pílou s diamantovým kotúčom alebo uhlovú brúsku (flex). Po dokončení prác doporučujeme ošetriť obklad hydrofóbnou impregnáciou, čo dodá kameni lesk aj ho ochráni pred prírodnými vplyvmi. Prírodný kameň si svoj vzhľad i vlastnosti udrží desiatky až stovky rokov.
Kamenný obklad na fotografii gneis black.